Jednym z patronów roku 2023 jest Paweł Edmund Strzelecki – polski podróżnik, geograf, geolog, badacz i odkrywca, filantrop. Podczas swoich licznych podróży odwiedził niemal wszystkie kontynenty, nie dotarł tylko na Antarktydę. Był pierwszym Polakiem, który samotnie okrążył świat w celach badawczych.
Postać Strzeleckiego była inspiracją dla uczestników naszego konkursu do napisania „Dzienników z podróży”. Mogły to być dzienniki lub fragmenty dziennika z podróży faktycznie zrealizowanej lub wymarzonej, na drugi koniec świata lub całkiem niedaleko, do miejsc rzeczywistych, albo fantastycznych, wymyślonych krain.
Jury oceniało zgodność prac z tematyką, zarówno pod względem formy, czyli dziennika, jak i treści, która powinna dotyczyć podróży. Punktowaliśmy poprawność językową i styl, przy czym jury brało pod uwagę, że uczestnikami są osoby na stałe mieszkające poza granicami Polski, a regionalizmy były traktowane jako bogactwo języka polskiego. Ważna też była samodzielność uczestników. Ocenialiśmy także to, czy praca była ciekawa – pisze się wszak po to, aby zainteresować czytelnika. Nie zatem miejsca, które uczestnicy odwiedzili były ważne, ale to, jak je opisano, na ile udało się przedstawić osobiste wrażenia, odczucia, czy przeżyte przygody zdołano zamienić w interesującą fabułę. Niektóre prace miały ciekawe, nietypowe wątki, zwroty akcji, niestandardowe podejście do tematu, co zawsze jest dodatkową wartością. Na koniec warto wspomnieć o objętości prac, bo choć regulamin nie określał minimum, to jednak od prac wysyłanych na konkurs literacki, zwłaszcza pisanych przez uczniów starszych klas, wymaga się takiej objętości, która wskazywałaby na podjęcie pewnego wysiłku twórczego.
W tym roku prac przyszło niewiele w porównaniu z latami poprzednimi. Miało to, jak sądzimy, związek z sytuacją polityczną u naszych wschodnich sąsiadów – w Ukrainie, Rosji i Białorusi, którzy zwykle chętnie uczestniczyli w konkursie. W młodszej kategorii wiekowej prac było na tyle niewiele, że jury zdecydowało się przyznać tylko jedną nagrodę oraz wyróżnienia.
Jury:
dr Wojciech Tomaszewski – Biblioteka Narodowa w Warszawie
Irena Janikowska – wieloletnia koordynatorka Konkursu
dr Karolina Kwiecień – koordynatorka Konkursu
Kategoria wiekowa 9 do 13 lat
nagroda
Sara Cieply 13 lat Dziennik z innego czasu i wymiaru, Hoffmann Estates, USA
wyróżnienia:
Dominika Andrzejewska 13 lat Szlakiem pieszych wędrówek mojej prababci, Wilno, Litwa
Leah Caccioppo 13 lat Moje wakacje na Jamajce, Hoffmann Estates, USA
Max Kasprzak 12 lat Dziennik jak poleciałem z mamą do Polski w lipcu 2019, Hoffmann Estates, USA
Laura Mogielska 12 lat Urodziny na Malediwach, Czeski Cieszyn, Czechy
Kategoria wiekowa 14 do 19 lat
I nagroda
Alexandra Anna Marie Faure 16 lat Dziennik Katarzyny Warząchy, Aix en Provence, Francja
II nagroda
Piotr Rusz 18 lat Askarydoza, Czeski Cieszyn, Czechy
III nagroda
Olga Wójcik 18 lat Tęsknota za niebem morskim, Czeski Cieszyn, Czechy
wyróżnienia:
Kamila Tumińska 14 lat Dziennik z podróży do Ostródy, Wilno, Litwa
Amelia Kukuczka 15 lat Dziennik z podróży do Krainy Umpa Lumpasów, Czeski Cieszyn, Czechy
Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy autorom nagrodzonych prac i ich opiekunom.