Na przełomie września i października polecieliśmy do Portugalii, by wspólnie z młodzieżą z Portugalia, Wysp Kanaryjskich i Finlandii poszukiwać dróg bezkonfliktowego współistnienia z przyrodą i najbliższym otoczeniem, życia w sposób przynoszący przyrodzie jak najmniej szkody. Niezwykły charakter wymianie nadawali jej organizatorzy –członkowie Ananda Marga, którzy próbują tak właśnie żyć na co dzień. Na terenie Ananda Valley, gdzie robiliśmy namioty, prowadzone jest gospodarstwo permakultury oraz kuchnia wegańska, a mieszkańcy skoncentrowani są na rozwoju osobistym i duchowym w oparciu o filozofię i techniki Jogi. Wszystkie te wartości i pomysły na życie mogliśmy poznać, zrozumieć, zasmakować i uczyć się.
Opis projektu
Wymiana miała miejsce 27 IX – 6 X w Paul k. Covilhi, Portugalia.
Organizatorem wymiany była Ananda Marga www.anandakalyani.org – grupa inicjatorów, rezydentów i wolontariuszy Ananda Valley, czyli „osady skupiającej się na wszechstronnym zrównoważonym rozwoju (ekologiczna, ekonomiczna i społeczna) i rozwoju lokalnym, realizującej wizję modelowego przykładu zrównoważonego życia w XXI wieku” – jak sami o sobie piszą. Grupa ta prowadzi gospodarstwo permakultury oraz restaurację wegańską, organizuje szkolenia, warsztaty, festiwale, członkowie skupieni są także na rozwoju osobistym i duchowym w oparciu o filozofię i techniki Jogi. Na terenie gospodarstwa obowiązywał zakaz alkoholu, tytoniu, narkotyków i mięsa. Nie można też było używać kosmetyków, które nie są w 100% nieszkodliwe i biodegradowalne. Przystosowanie się do takiego modelu wymaga wysiłku i wiedzy, dlatego w trakcie trwania wymiany mieliśmy szansę nauczyć się samodzielnie robić naturalne kosmetyki, gotować zdrowo i wegańsko, poznawaliśmy zasady funkcjonowania permakultury, podstawy jogi i medytacji. Zastanawialiśmy się nad wyzwaniami, jakie stoją przed młodzieżą w kontekście życia w zgodzie z naturą w każdym z krajów, wspólnie staraliśmy się szukać rozwiązań. Były też warsztaty artystyczne, przyrodnicze, spotka niania z lokalnymi ekologami i działaczami, wybraliśmy się w góry Sierra de Estrela i zwiedzaliśmy miasto Covilha. A wieczorami dzieliliśmy się kulturą, przysmakami i tańcami z Polski, Portugalii, Wysp Kanaryjskich i Finlandii.
Więcej na naszym blogu https://4footprints.weebly.com/blog
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Prócz naszego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, i Ananda Kalyani, w wymianie wzięły udział następujące organizacje:
Metsakartano Youth and Nature Tourism Centre – ośrodek należy do sieci centrów młodzieżowych podlegających Ministerstwu Edukacji i Ministerstwu Kultury. Organizuje obozy, zielone szkoły, wypoczynek dzieci i młodzieży, ale też treningi i warsztaty. Wykorzystuje przyrodę i edukację pozaformalną by wspomóc rozwój dzieci i młodzieży, ale też kadry.
Isla CreActivia – stowarzyszenie społeczno-kulturalne z Teneryfy, które organizuje na Wyspach programy edukacyjne i działania kulturalne, sportowe, informacyjne, rekreacyjne i inne. Wiele działań stowarzyszenia dotyczy zdrowego trybu życia, promocji produktów lokalnych i fair trade, zrównoważonego rozwoju, ekologii.
Projekt był dofinansowany przez Program Erasmus +
Galeria