W dniach 1 do 10 lipca 2019 r. odbył się projekt edukacyjny dla młodzieży polskiej ze Wschodu pod hasłem „Twórcze Wakacje”. Uczestniczyły w nim 3 grupy młodych ludzi z Litwy i Ukrainy. Różnorodny program edukacyjny i rekreacyjny realizowany był w Krakowie oraz w Gołkowicach Górnych. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.
Opis projektu
W dniach 1 do 10 lipca 2019 r. odbył się projekt edukacyjny dla młodzieży polskiej ze Wschodu pod hasłem „Twórcze Wakacje”. Uczestniczyły w nim 3 grupy (po 8 uczniów z opiekunem) z Gimnazjum w Trokach, z Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie i z Zespołu Szkół z pogłębionym nauczaniem języka polskiego w Kamieńcu Podolskim oraz laureat XIX Międzynarodowego Konkursu Literackiego, Maksym Marmulak ze Lwowa.
Przez pierwsze 5 dni w Gołkowicach młodzież intensywnie uczestniczyła w tematycznych warsztatach, wędrowała do schroniska na Prehybie, bawiła się i wypoczywała. Program następnych 5 dni odbywał się w Krakowie. Młodzież zwiedzała z przewodnikiem miasto i jego zabytki, czynnie uczestniczyła w wydarzeniach kulturalnych (Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Etno/Kraków, Parada Nowoorleańska, finałowy koncert Festiwalu Jazzowego). Zwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce, wystawy w Muzeum Narodowym i Podziemia Rynku. Rywalizowała również w grze ekologicznej „Globtropiciele” oraz w grze terenowej na znajomość Starego Miasta.
Dla kilku osób był to pierwszy przyjazd do Polski, dla niektórych pierwsza wizyta w Krakowie. Każdy z nich natomiast po raz pierwszy uczestniczył w tematycznych warsztatach. Uczestnicy przygotowywali się w grupach przed przyjazdem, prezentowali innym rezultaty swojej pracy, poddawali się ocenie innych i ocenie prowadzącego.
Okazja posługiwania się tylko językiem polskim podczas całego projektu, warsztaty teatralne i autoprezentacji, spotkania z polskimi rówieśnikami, wspólne przebywanie i praca podczas warsztatów, sprzyjała poprawie znajomości języka, nauce współpracy, odpowiedzialności i otwartości na innych, przełamaniu barier i stereotypów.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizatorem projektu było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku
Galeria