W związku ze Szczytem Klimatycznym ONZ, który odbył się w Katowicach, tematy tegorocznych konkursów dotyczyły ekologii. Otrzymaliśmy w tym roku tylko 41 prac literackich z Białorusi, Francji, Litwy. Łotwy, Norwegii, Ukrainy i USA. Cele konkursu to kształtowanie postaw proekologicznych, zwiększenie zainteresowania problemami ekologicznymi współczesnego świata, pogłębianie znajomości języka polskiego, umacnianie więzi z krajem, rozwijanie pasji, odkrywanie talentów oraz nagradzanie zdolnych i utalentowanych uczniów.
Gratulacje dla zwycięzców i wyrazy uznania dla opiekunów.
W kategorii wiekowej 9-13 lat:
Temat I: Drugie życie śmiecia.
Nagrody:
Adam Szczygłowski z Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie – Litwa (za ładnie i poprawnie napisaną pracę i ciekawy pomysł )
Eva Konopka z Polskiej szkoły Sobotniej przy Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Nowym Jorku – USA (za króciutkie, ale z fantazją napisane opowiadanie o sznurówce)
Wyróżnienia:
Julia Trzcińska z Sekcji Polskiej w Strasburgu – Francja
Temat II: Napisz bajkę o wędrówce plastikowej
Nagrody:
Wiktoria Rynkiewicz z Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie
– Litwa (za zabawny, własny pomysł na fabułę)
Anita Cyporenko z Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy ŻOZPU w Żytomierzu – Ukraina (za miłą w czytaniu opowieść, żwawe dialogi i poczucie humoru)
Wyróżnienia:
Łukasz Szymański z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie – Litwa
Horace Kapica z Sekcji Polskiej w Strasburgu – Francja
W kategorii wiekowej 13 – 19 lat:
Temat: „Twoje wystąpienie jako delegata na Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym”
Nagroda:
Maksym Marmulak ze Lwowa (za dojrzałą, przemyślaną i pogłębioną pracę zawierającą propozycje co może każdy z nas zrobić, aby pomóc w ratowaniu Ziemi).
Wyróżnienie:
Małgorzata Kopaczek z Norwegii.
Gratulacje dla zwycięzców i wyrazy uznania dla opiekunów.