Międzynarodowy projekt „Fabryka tańca i filmu” dla młodzieży, Niemcy, październik 2018

W dniach 26-31 października 2018 roku odbył się projekt „Fabryka tańca i filmu” dla młodzieży, odbywający się w pięknym ośrodku w Blossin w Niemczech. Było to trójstronne spotkanie Polaków, Niemców i Gruzinów organizowane w ramach Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży. W niemieckiej grupie połowę uczestników stanowili uchodźcy z Syrii, co wzbogacało projekt o dodatkową dawkę egzotycznej dla nas kultury. Projekt zakładał integrację między narodami, do czego prowadziło wspólne zakwaterowanie w domkach w międzynarodowych składach, prace warsztatowe w mieszanych grupach oraz wspólne zajęcia i dyskusje o wielokulturowości.
Główne zajęcia prowadzone były w dwóch grupach: tanecznej i medialnej. Warsztaty taneczne dotyczyły tańców tradycyjnych, bardzo różnorodnych, bo pochodzących z wielu regionów świata. Młody choreograf z Polski, mając świetny kontakt z młodzieżą próbował rozwinąć w tańczących ekspresję, radość z tańca i dobrą zabawę. Wszystkie narodowe grupy miały okazję nauczyć rówieśników tańca ze swoich krajów. Grupa polska uczyła krakowiaka.
Druga grupa miała zajęcia z instruktorem – fotografem z Niemiec. Przygotowywali się do kręcenia filmiku, ucząc się odpowiednich technik, obsługi programów i sprzętu. Opracowywali także pytania, jakie później użyli w nagrywanych wywiadach z uczestnikami. Efektem końcowym był krótki filmik, pokazany podczas ostatniego wieczoru kultur.
Na wieczorze kultur można było zobaczyć prezentacje tańców gruzińskich w wykonaniu solistów oraz taniec syryjski. Polska grupa przygotowała krótki filmik reklamujący nasz piękny kraj oraz zaprezentowała polski taniec narodowy – krakowiak w wykonaniu czterech uczestników naszej grupy. Była także solistka śpiewająca oraz solistka akrobatyczna improwizująca ze wstążką. Prezentacja Polaków była bardzo urozmaicona i wzbudziła wielki aplauz.
Program projektu wzbogacony był o zajęcia integracyjne, zajęcia z wielokulturowości i językowe. Młodzi ludzie w formie zabawowej poznawali słowa i zwroty niemieckie, gruzińskie, polskie i syryjskie. Zorganizowane było także zwiedzanie Berlina w formie gry terenowej. Grupa polska dodatkowo zwiedziła mini muzeum mercedesa oraz agendę Unii Europejskiej, gdzie zapoznała się przy udziale multimediów z działalnością i zadaniami UE.

Uczestnicy, organizacje, instytucje
Projekt został zorganizowany dzięki pozyskaniu grantu z Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
Organizatorem projektu był Jugendbildungszentrum Blossin e. V

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *