W dniach 19-28 czerwca 2017 r. odbył się projekt edukacyjny dla pod hasłem „Wisła – rzeka pomysłów” – warsztaty językowo-plastyczno-ekologiczne. Uczestniczyły w nim 3 grupy młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Litwy. Ponieważ rok 2017 został ogłoszony rokiem Rzeki Wisły, toteż i wakacyjne spotkania młodzieży polskiej ze Wschodu były poświęcone królowej polskich rzek. Uczestnicy poznawali rzekę Wisłę jako jeden z najważniejszych polskich symboli, jej funkcje dawniej i dziś, zagrożenia ekologiczne, próby zagospodarowania, jej funkcje sportowe i rekreacyjne oraz inicjatywy społeczne związane z Rokiem Wisły. Młodzież intensywnie uczestniczyła w zajęciach językowych i plastycznych. Był czas również na sport, wypoczynek i zabawę.
Opis projektu
W projekcie uczestniczyły 3 grupy (po 8 uczniów z opiekunem) z Gimnazjum nr 2 w Wilejce na Białorusi, ze Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju na Ukrainie i z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Zaproszeni zostali również laureaci XVII Międzynarodowych Konkursów. Laureat konkursu literackiego z Czech i laureatka konkursu plastycznego z Litwy. W sumie 29 Polaków ze Wschodu.
Przez pierwsze 5 dni w Piekarach k/Krakowa młodzież poznawała rzekę Wisłę jako jeden z najważniejszych polskich symboli, jej funkcje dawniej i dziś, zagrożenia ekologiczne, próby zagospodarowania, jej funkcje sportowe i rekreacyjne oraz inicjatywy społeczne związane z Rokiem Wisły. Intensywnie uczestniczyła w zajęciach językowych i plastycznych. Był czas również na gry sportowe, basen, wypoczynek i zabawę.
Przez następne 5 dni grupa przebywała w Krakowie. Młodzież zwiedzała z przewodnikiem miasto i jego zabytki, czynnie uczestniczyła w licznych wydarzeniach kulturalnych, odbyła rejs statkiem do Tyńca oraz zwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce.
Dla kilku osób był to pierwszy przyjazd do Polski, dla innych pierwsza wizyta w Krakowie. Każdy z nich natomiast po raz pierwszy uczestniczył w tematycznych warsztatach. Uczestnicy przygotowywali się w grupach przed przyjazdem, prezentowali innym rezultaty swojej pracy, poddawali się ocenie innych i ocenie prowadzącego.
Podczas projektu młodzież stworzyła elementy do gry planszowej „Wisła w Krakowie”. Gra ta (po dopracowaniu) będzie udostępniona Szkołom i Ośrodkom Polskim na Wschodzie jako pomoc edukacyjna.
Konieczność posługiwania się tylko językiem polskim podczas całego projektu, spotkania z polskimi rówieśnikami, wspólne przebywanie i praca podczas warsztatów, sprzyjała poprawie znajomości języka, nauce współpracy, odpowiedzialności i otwartości na innych, przełamaniu barier i stereotypów.
Młodzież z Wilna napisała artykuł o projekcie:
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/wilejka-stryj-wilia-polaczyla-nas-wisla
http://zw.lt/radar-wilenski/wilejka-stryj-wilia-polaczyla-nas-wisla/
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizatorem projektu było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Projekt dofinansował Senat RP.
Galeria