Wakacyjne Spotkania Edukacyjno-Artystyczne dla młodzieży polskiej ze Wschodu, czerwiec – lipiec 2015

W trakcie II 9-dniowych turnusów w Polsce młodzi Polacy z Białorusi, Ukrainy i Litwy rozwijali swoje umiejętności językowe oraz artystyczne, poszerzali wiedzę na temat polskiej historii, ekologii, odbyli całodzienną górską wędrówkę, a w Krakowie zwiedzali miasto i jego zabytki oraz uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych. Nie zabrakło czasu na zabawę i wypoczynek oraz spotkania z rówieśnikami z Polski. Projekt dofinansowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Opis projektu

W czerwcu (8 – 16.06) przyjechało do nas 26 młodych Polaków z Białorusi, Ukrainy i Litwy na warsztaty plastyczno-ekologiczno-językowe. Byli to uczniowie z Białorusi z Polskiej Szkoły Społecznej im. .I. Domeyko w Brześciu, ze Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju na Ukrainie i ze Szkoły Średniej w Mickunach na Litwie. Zaproszona została także tegoroczna laureatka XV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego z Wołożyna na Białorusi.

W warsztatach teatralno-literackich w lipcu (3 – 11. 07) uczestniczyli młodzi Polacy z Mińska na Białorusi (z Polskiej Macierzy Szkolnej ) i Wilna (ze Średniej Szkoły im. Wł. Syrokomli i Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz 2 laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Literackiego). Również 26 osób.
W trakcie 9-dniowych pobytów w Polsce rozwijali swoje umiejętności językowe oraz artystyczne, poszerzali wiedzę na temat polskiej historii, ekologii, odbyli całodzienną górską wędrówkę a w Krakowie zwiedzali miasto i jego zabytki oraz uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych (Festiwal Teatrów Ulicznych, Etnokraków, Krakowskie Miniatury Teatralne). Nie zabrakło czasu na zabawę i wypoczynek oraz spotkania z rówieśnikami z Polski.

Dofinansowanie tegorocznego projektu pod hasłem Wakacyjne Spotkania Edukacyjno-Artystyczne przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dało możliwość 52 młodym Polakom mieszkającym poza granicami kraju zacieśnić więzi z krajem, poznać jego historię i kulturę oraz zmotywować się do dalszej nauki języka polskiego. Zajęcia warsztatowe (teatralne, literackie, językowe, plastyczne i ekologiczne) umożliwiły zdobycie nowej wiedzy i umiejętności. Przebywanie pod wspólnym dachem oraz wspólna praca i zabawa sprzyjały pogłębieniu znajomości języka, uczyły młodzież funkcjonowania w grupie, współdziałania, kreatywności, tolerancji, otwartości na innych, odpowiedzialności.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Organizatorem projektu było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Projekt dofinansowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *