„Polaka z Kazachem rozmowy – Młodzi wolontariusze”- sierpień 2015

Od 12 do 27 sierpnia 2015 roku wspólnie z Instytutem Wschodnich Inicjatyw gościliśmy trzydziestoosobową grupę młodzieży z Kazachstanu. Mimo egzotycznej urody wielu z nich, nasi goście mieli polskie korzenie. Głównym celem projektu było zaznajomienie uczestników z ideą wolontariatu, ale też przybliżenie im kraju przodków. Młodzież brała udział w lekcjach języka polskiego i wiedzy o Polsce, w warsztatach na temat wolontariatu oraz spotkaniach z przedstawicielami krakowskich organizacji pozarządowych, zwiedziła Kraków, Bochnię, Ojcowów, Nowy Wiśnicz, wędrowała po Beskidzie Wyspowym. Uczestnicy projektu przygotowywali też swoje pierwsze wydarzenie – spektakl teatralny i prezentację o Kazachstanie dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. W. Godynia w Krakowie. Odbył się też panel rozmów z repatriantami zamieszkującymi DPS.

Opis projektu
Projekt zakładał kilka celów, które zostały zrealizowane w trakcie pobytu Kazachów w Polsce.
1) Popularyzacja wiedzy o wolontariacie i kształcenie umiejętności liderskich.

• Odbyły się zajęcia tematyczne poświęcone idei wolontariatu i dobrym praktykom wolontariatu w Polsce i Kazachstanie.
• Odbyły się zajęcia tematyczne poświęcone cechom lidera-wolontariusza i pracy metodą projektu, uczestnicy wzięli udział w symulacji dotyczącej stylów zarządzania i pracy w grupie oraz przygotowali scenki, w których przedstawiali pomysły na działania wolontariackie.
• Zaprezentowaliśmy filmy na temat wolontariatu, m.in. „Wolontariat ma sens! Różne oblicza wolontariatu w Małopolsce”, „Wolontariat w Bankach Żywności”, „Park Edukacji Rozwojowej”.
• Młodzież uczestniczyła w wizycie studyjnej w krakowskich organizacjach pozarządowych (Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt (Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami), Stowarzyszenie Wiosna (Programy Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości), Centrum Wolontariatu), mogła porozmawiać z pracującymi w nich ludźmi i zapoznać się z ich działalnością.
• Uczestnicy stworzyli filmiki edukacyjne o wolontariacie „Wolontariat, nasz wybór” dostępny na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vuZD5U3xZUc oraz „Wolontariusz spieszy z pomocą” dostępny na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=q95NVZtVjAI. Dodatkowo powstał film promocyjny o projekcie oraz film zawierający pomysły uczestników na projekty wolontariackie, które chcą zrealizować po powrocie do Kazachstanu dostępny na youTube: https://www.youtube.com/watch?v=UP0rBI8eyFE.
• W ramach warsztatów młodzi ludzie przygotowywali mini-projekty wolontariacie, wymyślali tematy, a następnie w grupach planowali je i opracowywali. Pomysłów było bardzo dużo:
– Seniorzy: spacery i rozmowy z osobami starszymi, uprawa grządek na ogródkach emerytowanych nauczycieli, remont mieszkań i narąbanie drzewa osobom starszym;
– Zwierzęta: dokarmianie zwierząt na ulicach, zbudowanie budek/domków dla bezdomnych zwierząt i ich dokarmianie, akcja informacyjna by wyrzucać gumy do żucia do koszy na śmieci;
– Caritas: organizacja flashmoba ze sprzedażą ciastek na rzecz osób chorych na raka, organizacja spotkania w szkole na temat wolontariatu w Polsce;
– Dzieci: spędzanie wolnego czasu z dziećmi z biednych rodzin – tańce, śpiewanie, zabawy, zbiórka książek dla dzieci z domu dziecka, pomoc w rozwiązywaniu zadań domowych dzieciom z domów dziecka, organizacja kółka zainteresowań dla młodzieży szkolnej, promocja zdrowego trybu życia wśród dzieci;
– Turystyka: organizacja bezpłatnych wycieczek po miastach i górach dla obcokrajowców z elementami edukacji o Kazachstanie.
• Młodzież przygotowała program artystyczno-integracyjnego dla DPS-u im. W. Godynia w Krakowie. Z grupy uczestników wyłoniło się kilku liderów, którzy przyjęli na siebie rolę scenarzystów programu oraz podjęli się prowadzenia eventu w języku polskim. Podopiecznie DPS-u obejrzeli „CYRK”, a młodzież wcieliła się w role akrobatów, żonglerów, pogromców dzikich zwierząt (i dzikich zwierząt), atletów i oczywiście klauna. Pokaz odbył się w dn. 25.08.15.

2) Popularyzacja wiedzy o Polsce i zwiększenie kompetencji językowych.

• Młodzież wzięła udział w zajęciach bloku naukowego na temat historii, geografii i kultury Polski. Rezultatem zajęć było stworzenie plakatów „Słownik geografii Polski” w następujących tematach: „obszary i regiony Polski”, „ludność Polski”, „symbole Polski”, „kraje-sąsiedzi Polski”, „atrakcje przyrodnicze Polski”. Uczestnicy porównali zwyczaje i tradycje w Polsce i Kazachstanie, odbył się też teleturniej z wiedzy o polskiej kulturze. Na zajęciach prezentowano i omawiano filmy edukacyjne wyprodukowane przez IWI w ramach projektu współfinansowanego z MSZ „Get to know about Poland”).
• Odbyły się zajęcia językowe prowadzone na dwóch poziomach (grupa początkująca i zaawansowana).
• Odbyły się wycieczki po Krakowie, okolicach Żegociny, Oświęcimiu, Bochni, Nowym Wiśniczu. Niestety nie udało się zrealizować zakładanej wycieczki do Oświęcimia, w związku z wprowadzeniem przez muzeum limitów turystów i problemem z rezerwacją biletów, w zamian zorganizowano wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
• Uczestnicy wzięli udział w zajęciach integracyjnych i kulturalnych z uczniami z Żegociny, zdobywali wiedzę o Polsce, Małopolsce i Regionie nie tylko od trenerów, ale także od swoich rówieśników podczas gier, zabaw i ćwiczeń edukacyjnych.

3) Integracja grupy oraz integracja z młodzieżą z Polski.

• Uczestnicy spędzili kilka dni w Żegocinie i wzięli udział w kilku wspólnych zajęciach z uczniami z Zespołu Szkół w Żegocinie. Były to zajęcia integracyjne, przełamujące bariery kulturowe i językowe, dostarczające wiedzy o kulturze obu krajów, ale też sportowe, plastyczne i muzyczne. Młodzież zorganizowała wieczór kazachski i wieczór polski, nie zabrakło tradycyjnych strojów, przysmaków i piosenek przy ognisku. Uczestnicy znaleźli tez czas na spotkanie z włodarzami gminy Żegocina.
• Powstała grupa na Facebooku, do której należą uczestnicy z Polski i Kazachstanu, ich rodzice, nauczyciele. Niedawno na grupie uczestnicy głosowali nad tematem projektu w 2016 roku – wybrali „młodych artystów”.
• Uczestnicy stworzyli także z własnej inicjatywy (przy pomocy opiekunki Ludmiły Suchowieckiej), rosyjskojęzyczny profil na Facebook „Volontery KZ” (https://www.facebook.com/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%91%D1%80%D1%8B-KZ-914949925237161/?pnref=story), na którym zamieszczali m.in. fotorelację z projektu.

W projekt było zaangażowanych bardzo dużo osób, w tym praktycznie cała społeczność lokalna Żegociny. Był także promowany w mediach, dzięki czemu informacja o projekcie, jego założeniach, promocja wolontariatu i wiedzy o Kazachstanie była upowszechniona. Relacje z wydarzenia znajdują się między innymi na stronach:
http://www.zegocina.pl/aktual/2015/08/polkaz/pol-kaz2015podsumowanie.htm
http://www.czasbochenski.pl/stale-rubryki/bochnia-powiat/kazachski-oboz-wolontariacki-w-zegocinie/
http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/kalendarium/193752,181,komunikat,mlodzi_wolontariusze_z_kazachstanu_w_krakowie.html
http://new.org.pl/2287,post.html
http://www.krakow.info-migrator.pl/aktualnosci-kr/aktualnosci-kr-2015/1802-mlodzi-wolontariusze-z-kazachstanu-w-krakowie

Projekt miał swój wymierny rezultat i kontynuacje w Kazachstanie. Po powrocie do Kazachstanu część uczestników zrealizowała swoje mini-projekty, podczas których przekazywała zdobytą podczas projektu wiedzę na temat wolontariatu. Grupa z Ałmaty zrealizowała projekt „Around the Almaty”, zachęcający do turystyki w tym regionie – stworzyła filmik ze zdjęciami z okolic Ałmaty (https://www.youtube.com/watch?v=xAFDTF4-cdU&feature=youtu.be). Uczestnik z Bajanaul odwiedził w Pawłodarze dom dla bezdomnych kotów, gdzie spędził dzień pomagając w opiece nad zwierzętami, karmiąc koty zakupioną przez siebie karmą. Uczestnik z Szortandy zorganizował w szkole spotkanie na temat wolontariatu oraz grupę młodzieży, z którą rozpoczął akcję „Miłosierdzie”, polegającą na zbieraniu zabawek i przedmiotów szkolnych dla dzieci niepełnosprawnych. Uczestniczki z Karagandy zorganizowały spotkanie informacyjne o wolontariacie, gdzie pokazały filmy z projektu, a także przeprowadziły akcję informacyjną na temat śmierci ptaków po zjedzeniu gumy do żucia. Uczestniczki z Tajynszy zorganizowały występ w strojach polskich w domu spokojnej starości, zajęcia dla dzieci oraz pomoc zwierzętom.
Dodatkowo warto wspomnieć, że dwóch uczestników projektu studiuje od października w Krakowie. Osoby te zaangażowały się zarówno w działalność IWI, jak i promowanie wiedzy o Kazachstanie oraz utrzymują bliskie kontakty z młodzieżą poznana w trakcie projektu.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

W wymianie wzięło udział 30 osób z Kazachstanu, w wielu punktach programu uczestniczyła też młodzież z Polski.
Naszym Partnerem w projekcie był Instytut wschodnich Inicjatyw (IWI), krakowski stowarzyszeniem, które wspiera rozwój współpracy oraz wymianę doświadczeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej a obszarem Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Działania IWI obejmują ogólnopolskie i międzynarodowe projekty badawcze, edukacyjne i społeczno-kulturalne, wymiany młodzieży, konferencje, spotkania tematyczne, festiwale, wizyty studyjne, a także szkolenia i warsztaty www.iwi.org.pl.
Drugim partnerem w projekcie było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego (PSWP), od wielu lat współpracujące z Centrum Młodzieży. Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, placówki wychowania pozaszkolnego oraz instytucje upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie wiele projektów na rzecz dzieci i młodzieży o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Projekt był dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *