Międzynarodowa wymiana „Lets’s Play Europe” – Niepołomice, lato 2015

Podczas pobytu w Niepołomicach latem 2015 roku młodzi ludzie z Polski, Hiszpanii i Finlandii stworzyli 5 profesjonalnych gier planszowych, udowadniając tym samym, że rozrywka bez komputera jest możliwa. Co więcej, spotkało ich mnóstwo innych atrakcji, również off-line. Projekt został nominowany do nagrody EDUinspiracje 2016.

Opis projektu
Międzynarodowa wymina „Lets’s Play Europe” miała miejsce w Niepołomicach od 27 czerwca do 5 lipca 2015 roku. Celem projektu było zaproponowanie młodzieży innego sposobu spędzania wolnego czasu – atrakcyjnego i zarazem wymagającego od nich zaangażowania i interakcji. Uczestnikami projektu byli młodzi ludzie, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarzać może współczesna technika, m.in. życie w świecie wirtualnym, samotność, brak poczucia przynależności narodowej i kulturowej.

W projekcie uczestniczyli młodzi ludzie z Polski, Hiszpanii i Finlandii – w sumie 29 osób. Tematem przewodnim wymiany było stworzenie alternatywy dla gier komputerach .W ten sposób powstały gry planszowe skierowane do szerokiego grona graczy. Praca nad projektem obejmowała projektowanie, tworzenie i testowanie gier planszowych przeznaczonych dla osób w każdym wieku. W trakcie projektu wykorzystano metody służące edukacji międzykulturowej i aktywizacji młodzieży.

Prócz tworzenia gier, ważne miejsce w wymianie zajmowały integracja, relaks i wspólne spędzanie wolnego czasu. W programie znalazła się zabawa w podchody w Puszczy Niepołomickiej, wyjście na basen, nocne obserwacje nieba w Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach i seans w Planetarium, gra miejska w Niepołomicach czy zwiedzanie Krakowa. Uczestnicy wymiany przygotowali i poprowadzili wielkie rozgrywki gier planszowych dla dzieci z Letniej Akademii Karate.

Ponadto w trakcie wymiany młodzież porównywała także doświadczenia krajów uczestniczących, różnie i podobieństwa w sposobie bycia młodych ludzi i wpływ stylu życia na przyszłą karierę naukową i zawodową. Takie działania miały na celu poszerzenie wiedzy młodych osób na temat kultur i języków.

Trwałym efektem przedsięwzięcia jest 5 gier planszowych: „Interdimensional Kindgdom”, „Mundi-Explore New Word”, „Deal with IT”, „Rush and Steal”, „Fight for Justice”, które zostały zaprezentowane w finałowym dniu projektu.
Przygotowane gry są wysokiej jakości i wymagały dużego nakładu pracy oraz pomysłowości, a ich twórcy udowodnili, że można ciekawie i przyjemnie spędzać wolny czas bez wykorzystywania urządzeń elektronicznych. Swoim projektem zaznaczyli, jak ważny jest kontakt międzyludzki, wchodzenie w reakcje z drugim człowiekiem i zaangażowanie.

Uczestnicy, organizacje, instytucje
W projekcie uczestniczyli młodzi ludzie z Polski, Hiszpanii i Finlandii – w sumie 29 osób.
IES Condesaeylo Alfonso Valladolid/Spain
Kesälukioseura ry Helsinki/Finland

Projekt dofinansowany z Programu Erasmus +
Projekt został nominowany do nagrody EDUinspiracje 2016.

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *