Projekt przyrodniczy FOOTPRINTS w Finlandii – luty 2015

Do Finlandii wyruszyliśmy w poszukiwaniu zimy, jakiej u nas nie było od kilku dekad. I znaleźliśmy. Dla naszych kolegów z Wysp Kanaryjskich był to spory szok. Przyglądanie się, jak fauna i flora radzi sobie z ostrą i śnieżną północną zimą stało się tematem przewodnim wymiany. Drugim poruszanym przez nas zagadnieniem był odwieczny konflikt pomiędzy hodowcami reniferów a drapieżnikami, oraz jego przełożenie na liczebność wilków, rosomaków i orłów. Tę niezwykle interesującą wiedzę przyswajaliśmy sobie mając świadomość, że gdzieś w pobliżu, może nawet zza najbliższego drzewa obserwują nas wilki, których wataha przemieściła się akurat w najbliższe okolice ośrodka Metsakartano. Fińską przyrodę i fińską zimę poznawaliśmy aktywnie, brnąc po pas w śniegu, przemierzając świerkowe lasy i zamarznięte jezioro na rakietach śnieżnych i nartach, szukając tropów zwierząt pomiędzy zaspami, urządzając sobie samotne nocne przechadzki po lesie, budując quenzee (śnieżne iglo), w których niektórzy odważyli się spędzić noc i wcale nie zmarzli! Nie zabrakło naturalnie sauny, z której skacze się prosto do białego puchu, poznawania lokalnej kultury i kuchni, wytrwali uczyli się też niełatwego fińskiego języka.

Opis projektu
Projekt z Metsakartano to trzecia i ostatnia z cyklu wymian międzynarodowych o tematyce przyrodniczej FOOTPRINTS. Pierwsza miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich wiosną 2014, druga w Bieszczadach jesienią 2014. Wspólnie dały one młodzieży szansę poznać przyrodę i jej najważniejsze zagrożenia w każdym z krajów.
Celem wymiany było podniesienie świadomości uczestników na temat relacji między człowiekiem i przyrodą oraz pokazanie śladów (footprints), jakie człowiek i zwierzęta odciskają w przyrodzie. Organizatorzy chcieli też pomóc młodzieży zbudować osobiste relacje z otoczeniem przyrodniczym i zachęcić do eksplorowania natury na własną rękę.
W Finlandii (2-10 luty) mieliśmy okazję robić mnóstwo fantastycznych rzeczy. Oto niektóre z nich:
• przede wszystkim cieszyliśmy się ze śniegu i bawiliśmy się nim na różne sposoby: uprawiając sporty, które wcześniej nawet nie przyszły nam do głowy, jak jazda na śnieżnej hulajnodze (kick sledge), chodzenie w rakietach śnieżnych, na nartach; grając w różne gry, choćby w zwykłego zbijaka, które w głębokim kopnym śniegu sprawiają znacznie więcej radości; budując bałwany i inne artystyczne rzeźby ze śniegu;
• włóczyliśmy się po lesie i zamarzniętym jeziorze, w dzień i w nocy, brnęliśmy w zaspach w poszukiwaniu śladów zwierząt, poznawaliśmy metody radzenia sobie z zimnem i sposoby przetrwania w zimowym lesie, uczyliśmy się też jak być w lesie jak najmniej uciążliwymi gośćmi i pozostawiać po sobie jak najmniej „śladów”, budowaliśmy też osobiste relacje z otaczającym nas światem, przełamywaliśmy lęk przed ciemnością i wszystkim co rzuca wielkie cienie w świetle księżyca;
• jedliśmy posiłki przy ognisku;
• budowaliśmy quinzee, czyli iglo ze śniegu, w których śmiałkowie spędzili noc i … było im całkiem ciepło; ci mniej odważni spali przy ognisku w szałasie;
• usiłowaliśmy łowić ryby w przerębli, ale nie mieliśmy szczęścia;
• uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym spotkaniu z biologiem, który przybliżył nam zagadnienia ekologii zimy;
• zastanawialiśmy się nad rolą i przyszłością Unii Europejskiej;
• stworzyliśmy narzędzie pedagogiczne w postaci gry planszowej, gry memory i 3 przykładów zabaw zimowych, żeby pokazać nietypowe sposoby poznawania przyrody;
• dawaliśmy upust swoim talentom podczas warsztatów teatralnych i artystycznych;
• malowaliśmy wzory na koszulkach i robiliśmy biżuterię z kości i kamieni;
• podgrzewaliśmy się do granic wytrzymałości w fińskiej saunie, a później skakaliśmy do puszystego śniegu;
• poznawaliśmy swoje kraje, kultury i przysmaki w trakcie Wieczorów Narodowych przygotowanych przez nas samych;
• świetnie się bawiliśmy podczas najróżniejszych gier, zabaw, energizerów i spontanicznych koncertów na pianinie;
• a na koniec mieliśmy szaloną dyskotekę!
Wymianę można prześledzić dzień po dniu wchodząc na nasz blog http://4footprints.weebly.com/.

Uczestnicy, organizacje, instytucje
W wymianie wzięło udział 21 osób, z każdego kraju 6 osobowa grupa młodzieży i opiekun.
Prócz naszego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, w wymianie wzięły udział następujące organizacje:
Metsakartano Youth and Nature Tourism Centre – gospodarz wymiany. Ośrodek należy do sieci centrów młodzieżowych podlegających Ministerstwu Edukacji i Ministerstwu Kultury. Organizuje obozy, zielone szkoły, wypoczynek dzieci i młodzieży, ale też treningi i warsztaty. Wykorzystuje przyrodę i edukację pozaformalną by wspomóc rozwój dzieci i młodzieży, ale też kadry.
Isla CreActivia – stowarzyszenie społeczno-kulturalne z Teneryfy, które organizuje na Wyspach programy edukacyjne i działania kulturalne, sportowe, informacyjne, rekreacyjne i inne. Wiele działań stowarzyszenia dotyczy zdrowego trybu życia, promocji produktów lokalnych i fair trade, zrównoważonego rozwoju, ekologii.
Naszymi przewodnikami w świecie skandynawskiej zimy byli pracownicy i wolontariusze Metsakartano, miłośnicy przyrody, biolodzy i traperzy.
Projekt był dofinansowany przez Program Erasmus +

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *