Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży „Od poniedziałku do niedzieli – życie codzienne Polaków i Rosjan” – maj 2013 w Krakowie i czerwiec 2013 w Moskwie

Późną wiosną 2013 roku nasze Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana realizowało dwuetapową, polsko-rosyjską wymianę młodzieży.
I etap projektu: Kraków, 7-13 maja 2013
II etap projektu: Moskwa, 11-17 czerwca 2013
Jej celem było przygotowanie wystawy fotograficznej pod tym samym tytułem. W czasie obu spotkań uczestnicy wspólnie fotografowali mieszkańców swoich miast, swoje rodziny, rówieśników. Bacznie obserwowali życie miasta i wyłapywali najciekawsze kadry odpowiadające wcześniej opracowanym tematom. Starali się na fotografiach pokazać maksymalnie dużo elementów codziennego życia Polaków i Rosjan, poprzez pryzmat Krakowa i Moskwy.

Opis projektu
Centrum Młodzieży ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji wymian i projektów międzynarodowych, a także wieloletnią tradycję prowadzenia zajęć fotograficznych dla młodzieży. Od ponad sześciu lat działa w Centrum Młodzieży młodzieżowy klub fotograficzny „Foto-Pasja”, skupiający młodych pasjonatów fotografii.
Późną wiosną 2013 roku nasze Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana realizowało polsko-rosyjską wymianę młodzieży, której celem było przygotowanie wystawy fotograficznej pod tytułem „Od poniedziałku do niedzieli – życie codzienne Polaków i Rosjan”. Był to jeden z tematów konkursu grantowego ogłoszonego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Pierwsza część odbywa się w Krakowie. Od 7 maja gościliśmy 12-osobową grupę młodych fotografów z Centrum Pracy Pozaszkolnej „Na Sumskom” z Moskwy. Wspólnie z rówieśnikami z Krakowa, młodymi fotografami należącymi do klubu „Foto-Pasja” nasi goście realizowali program projektu. Dużo czasu poświęcili fotografowaniu, ale oczywiście młodzież z Moskwy poznawała też Kraków, krakowskie zwyczaje i tradycje (np. Juwenalia), nasi goście smakowali polską kuchnię, dyskutowali z koleżankami i kolegami o pasjach, o szkole, studiach, możliwościach podjęcia pracy w przyszłości i różnych innych bliskich im tematach. Bardzo ważnym i nierzadko przysparzającym dużo radości i zabawy elementem naszego projektu, a tym samym procesu integracji, była też wzajemna nauka języka polskiego i rosyjskiego. Oczywiście nie brakowało czasu na relaks i indywidualne zwiedzanie wybranych miejsc i muzeów w Krakowie.
W czerwcu, w Moskwie, program był nie mniej atrakcyjny. Prócz fotografowania znalazł się czas na poznawanie kultury i sztuki, zwiedzanie miasta, jeżdżenie metrem, naukę tańców czy degustację kuchni. Uczestnicy poznani też realia codziennego życia rosyjskiej młodzieży.
Mamy nadzieję, że poprzez realizację naszego projektu oraz prezentując wystawę fotograficzną przyczynimy się do lepszego poznania życia Polaków i Rosjan, ich tradycji, codziennych zajęć, rodzinnych spotkań i wspólnych zabaw. Projekt na pewno też wpisuje się w proces integracji mieszkańców Polski i Rosji, ponadto może być cennym i pomocnym elementem walki ze stereotypami i uprzedzeniami, które od lat nękają nasze narody.
Wystawa fotograficzna pt. „Od poniedziałku do niedzieli – życie codzienne Polaków i Rosjan” była zwieńczeniem wymiany. Tematami fotograficznych poszukiwań oraz licznych dyskusji były: praca, edukacja, dom i rodzina, pasje i sport, zakupy, kultura i rekreacja oraz wiara i tradycje rodzinne. Z kilku tysięcy zdjęć wykonanych w czasie projektu wybraliśmy najciekawsze. Tak właśnie powstała wystawa, która po premierowej prezentacji w Centrum Młodzieży była prezentowana jeszcze w kilku innych miejscach, a następnie trafiła do Moskwy.
Oglądając wystawę i wspominając ciekawe dyskusje młodzieży polskiej i rosyjskiej przekonaliśmy się, że tak naprawdę, mimo oczywistych różnic kulturowych, codzienne życie Polaków i Rosjan nie różni się zbytnio. Podobnie celebrujemy święta rodzinne i państwowe, podobnie spędzamy czas wolny i bawimy się, zakupy robimy chętnie w wielkich marketach, ale również na placach i bazarach. Dużą różnicę zauważyliśmy jedynie w transporcie miejskim – polska młodzież bardzo polubiła moskiewskie metro, poza bezsprzeczną praktycznością tego środka transportu docenili oni jego urok. Wielokrotnie jeździli na różne stacje metra i robili bardzo dużo zdjęć. Metro moskiewskie zajmuje więc sporo miejsca na wystawie. Szczególnie, że oprócz walorów praktycznych i estetycznych jest to miejsce, gdzie bardzo dobrze obserwuje się życie codzienne mieszkańców stolicy Rosji.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Uczestnicy to 10-osobowa grupa młodzieży z Polski (Kraków) i taka sama z Rosji (Moskwa) w wieku 17-25 lat (+ 2 instruktorów), zainteresowana fotografią, należąca do klubów fotograficznych.
Rosyjskim partnerem było Centrum Pracy Pozaszkolnej „Na Sumskom” z Moskwy.
Honorowy patronat nad projektem oraz nad wystawą objął Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie.
Projekt dofinansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Galeria

Kraków

Moskwa

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *