24-30 października 2011już po raz drugi młodzież z górskiej Huculszczyzny na Ukrainie odwiedziła Kraków. Wycieczki i program zwiedzania pozwolił im zobaczyć nasze miasto z jak najlepszej strony, poznać polską historię i kulturę, poczuć klimat miasta i skorzystać z jego atrakcji. Pobyt dopełniły spotkania z krakowską młodzieżą, wspólne warsztaty tańca, zajęcia, zabawy, integracja.
Opis projektu
Projekt stawiał sobie za cel przedstawienie osoby, myśli i twórczości polskiego pisarza i filozofa – Stanisława Vincenza.
Stanisław Vincenz to postać będąca swoistym mostem pomiędzy Krakowem, a wsią u stóp Czarnohory. Do wybuchu II wojny światowej miał dom w Bystremu, utrzymywał doskonałe kontakty z miejscowymi gospodarzami, które podtrzymywał korespondencyjnie aż do swojej śmierci na emigracji. W czterech tomach epopei huculskiej „Na wysokiej połoninie” przedstawił przyrodę i kulturę regionu, opisał dzieje poszczególnych rodów, najważniejsze ówczesne i dawne postaci Bystreca i okolicznych wsi, zawarł huculskie bajki, opowiadania i mity. Ten wspaniały portret dawnej i przedwojennej Huculszczyzny jest dziś w Bystrecu wciąż mało znany, mimo dużego wysiłku polskich środowisk „turystycznych” i „kresowych” oraz miejscowej inteligencji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że dzieło Vincenza jest wciąż niedostępne w całości po ukraińsku. Tylko najstarsi ludzie pamiętają dziś Vincenza i choć nie znają jego tetralogii, cenią go jako człowieka.
Kraków ma silne związki ze Stanisławem Vincenzem choćby przez fakt, że pisarz i jego żona są pochowani na cmentarzu na Salwatorze. W ostatnich latach rośnie też popularność myśli i twórczości Vincenza, propagowanej między innymi dzięki corocznym festiwalom kultury huculskiej organizowanym przez prężny krąg miłośników Huculszczyzny, konferencjom, publikacjom, spotkaniom.
Dzięki pobytowi w Polsce młodzież miała możliwość poznać epopeję huculską ”Na wysokiej połoninie”, prywatne życie pisarza, jego związki z Krakowem oraz z Hucułami z Bystreca, wpływ na rozwój kultury polskiej i ukraińskiej.
Równie ważne było też spotkanie młodzieży polskiej i ukraińskiej, podczas warsztatów tańca z zespołem Małe Słowianki, wizyt w krakowskim i wielickim liceum, czy zajęć w Centrum Młodzieży. Młodzi ludzie mieli dzięki temu szansę na przełamanie stereotypów i nawiązanie przyjaźni. Pobyt młodzieży w Krakowie był okazją do zobaczenia zupełnie innego środowiska, przyjrzenia się funkcjonowaniu wielkiego miasta, uczestniczenia w jego życiu kulturalnym, poznania polskiej historii i tradycji.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Polskim partnerem w projekcie było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego (PSWP), od wielu lat współpracujące z Centrum Młodzieży. Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, placówki wychowania pozaszkolnego oraz instytucje upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie wiele projektów na rzecz dzieci i młodzieży o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Naszym partnerem była bystrecka ogólnokształcąca szkoła I – II stopnia. W wymianie wzięło udział 12 osób w wieku 13 – 18 lat oraz 2 opiekunów z Ukrainy.
Projekt był dofinansowany przez Dzielnicę I Miasta Krakowa.