Wakacyjne Spotkania Artystyczne – Kraków i Maków Podhalański, czerwiec 2011

W projekcie, który odbył się 11 – 19 czerwca 2011 r. uczestniczyły trzy grupy młodzieży: z Białorusi (Baranowicze) i Litwy (Koleśniki i Troki). W Krakowie przygotowano dla uczestników bogaty program kulturalny, który pozwolił młodzieży na bliższe poznanie kraju, jego historii i kultury. Zajęcia warsztatowe (teatralne i językowe) oraz kontakty z polskimi rówieśnikami podczas wspólnych zajęć, pozwoliły uczestnikom Spotkań pogłębić znajomość języka polskiego. Pobyt w Makowie Podhalańskim przeznaczony był na zajęcia warsztatowe, wspólną zabawę i wypoczynek.

Opis projektu

W Krakowie przygotowano dla uczestników bogaty program kulturalny (zwiedzanie miasta i jego zabytków- Droga Królewska, Wawel, Kazimierz, Podziemia Rynku Krakowskiego, Kopiec Kościuszki, wystaw malarstwa, udział w Krakowskim Salonie Poezji, zwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce). Pozwoliło to młodzieży na bliższe poznanie kraju, jego historii i kultury.
Zajęcia warsztatowe (teatralne i językowe) oraz kontakty z polskimi rówieśnikami podczas wspólnych zajęć, pozwoliły uczestnikom Spotkań pogłębić znajomość języka polskiego.
Oglądając spektakle teatralne ( w Teatrze KTO i w Teatrze Groteska) mieli okazję zobaczyć grę sceniczną oraz scenografię profesjonalistów. Dało to okazję do poznania różnych form twórczości i poszerzenia wiedzy warsztatowej.

Pobyt w Makowie Podhalańskim przeznaczony był na zajęcia warsztatowe, wspólną zabawę i wypoczynek.

Młodzież na zajęciach warsztatowych uczyła się:
– kształtować wyobraźnię sceniczną
– wyrażania uczuć i emocji za pomocą gestów, mimiki, ruchów
– poprawnej wymowy, dykcji, wzbogacania języka recytacją wierszy
– improwizacji jako podstawowego elementu warsztatu aktorskiego
– pracy zespołowej w oparciu o ćwiczenia zbiorowe
– zasad zachowania na scenie
– tworzyć przestrzeń sceniczną

Każda z grup wieczorami prezentowała przygotowany przez siebie program – gry, zabawy, konkursy, prezentacje. Było wspólne ognisko oraz całodzienna wyprawa z przewodnikiem w góry (z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę).
Mieszkanie pod wspólnym dachem, wspólna praca i zabawa, nauczyły młodzież funkcjonowania w grupie, współdziałania, tolerancji, otwartości na innych, odpowiedzialności. Wycieczka w góry pozwoliła zakosztować trudów turystyki górskiej. Miła atmosfera i piękna pogoda sprzyjała wypoczynkowi.

Wyniki ewaluacji pokazały, że wszyscy zadowoleni byli nie tylko z programu kulturalnego i programu warsztatów, ale również z atmosfery panującej podczas całego pobytu.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Organizatorem projektu było Polskie stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Przyjazd młodzieży został dofinansowany przez Senat RP.

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *