W warsztatach, które odbyły się 23-28 lutego 2011 r. uczestniczyły dwie grupy młodzieży – ze Stryja na Ukrainie i z Wilna. Na program składały się różnorodne warsztaty teatralne, spektakle teatralne oraz zwiedzanie miasta. Młodzież polska mieszkająca poza granicami kraju miała możliwość poznać polską kulturę, zacieśnić więzy z krajem i językiem polskim, zintegrować się z młodzieżą krakowską podczas wspólnych działań artystycznych, podzielić się doświadczeniami.
Opis projektu
W warsztatach, które odbyły się 23-28 lutego 2011 r. uczestniczyły dwie grupy młodzieży: z Ukrainy z Polskiej Szkoły Mniejszości Narodowej w Stryju i z Litwy z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie. Łącznie przyjechało do Krakowa czternaście osób.
Młodzież na zajęciach warsztatowych uczyła się:
– kształtować wyobraźnię sceniczną
– wyrażania uczuć, emocji, stanów za pomocą gestów, mimiki, ruchów
– poprawnej wymowy, dykcji, wzbogacania języka recytacją wierszy
– improwizacji jako podstawowego elementu warsztatu aktorskiego
– pracy zespołowej w oparciu o ćwiczenia zbiorowe
– zasad zachowania na scenie
– tworzyć przestrzeń sceniczną
a także oglądała pracownię kostiumów i dekoracji oraz pracownię lalki i maski teatralnej i przygotowywała scenografię do tworzonej przez siebie etiudy.
W trakcie pobytu w Krakowie uczestnicy warsztatów obserwowali także pracę rówieśników z Polski nad przygotowaniem spektaklu i uczestniczyli we wspólnych zajęciach warsztatowych. Oglądając spektakle teatralne ( Teatru KTO, Teatru Lalki i Aktora, próbę w Teatrze Groteska oraz spektakl w wykonaniu studentów PWSP), mieli okazję zobaczyć grę sceniczną oraz scenografię profesjonalistów. Dało to okazję do poznania różnych form twórczości i poszerzenia wiedzy warsztatowej.
W ramach programu kulturalnego uczestnicy warsztatów zwiedzili z przewodnikiem Wzgórze Wawelskie, Katedrę, Dzwon Zygmunta, Bazylikę Mariacką i Kościół Franciszkanów, Collegium Maius, Muzeum w Sukiennicach, Podziemia Rynku oraz obejrzeli wystawę szopek krakowskich.
Młodzież polska mieszkająca poza granicami kraju podczas sześciodniowego pobytu miała możliwość zobaczyć nasze miasto (wszyscy byli w Krakowie po raz pierwszy), poznać polską kulturę, zacieśnić więzy z krajem i językiem polskim, zintegrować się z młodzieżą krakowską podczas wspólnych działań artystycznych, podzielić się doświadczeniami. Różnorodność zajęć warsztatowych dała uczestnikom możliwość poznania i rozwinięcia swoich umiejętności.
Podczas przeprowadzonej ewaluacji, zarówno tematyka jak i prowadzenie zajęć warsztatowych oraz całość programu pobytu, została wysoko oceniona przez uczestników warsztatów „Inspiracji artystycznych”.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizatorem projektu było Polskie stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Przyjazd młodzieży został dofinansowany przez Radę i Zarząd Dzielnicy I Miasta Krakowa.
Galeria