Rozstrzygnięcie IX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla młodych Polaków mieszkających poza granicami kraju

Na konkurs przysłano prace plastyczne z Białorusi, Bułgarii, Czech. Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier. W tym roku można było przysłać także prace fotograficzne. Celem Konkursu jest umacnianie więzi z krajem pogłębianie znajomości języka polskiego, rozwijanie pasji, odkrywanie talentów oraz nagradzanie zdolnych i utalentowanych uczniów.

Gratulacje dla zwycięzców i wyrazy uznania dla opiekunów.

Wyniki Konkursu:

KONKURS PLASTYCZNY

Na konkurs przysłano 46 prac plastycznych z Białorusi, Bułgarii, Czech. Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Najwięcej prac przysłali najmłodsi na temat „Mój ulubiony bohater z legend o Krakowie”. Były to prace piękne kolorystycznie, radosne. Przedstawiały ulubionych bohaterów polskich legend o Krakowie. Była więc królewna Wanda, księżniczki Miła, król Krak, groźny wawelskie smok i jego pogromca – dzielny Skuba, były czarownice i krakowskie gołębie. Członkom jury niełatwo było wybrać prace najlepsze.

Oceniając prace na temat „Satyra na rzeczywistość”, jury zastanawiało się, co się stało z poczuciem humoru młodzieży. Dlaczego nie potrafi się śmiać z tego, co się wokół niej dzieje (w społeczeństwie, w polityce, w mediach….). Trudno się było dopatrzeć elementów satyry w większości nadesłanych prac.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Temat; „Paradoksy rzeczywistości”

Paradoks jak podaje encyklopedia to: „ sformułowanie zawierające efektowną, zaskakującą myśl, skłóconą z powszechnie uznawanymi przekonaniami, sprzeczną wewnętrznie, powstałą przez zestawienie całości znaczeniowo maksymalnie kontrastowych (opartych często na antytezie)”. W większości nadesłanych prac trudno było doszukać się elementu zaskoczenia, sprzeczności, kontrastu…. Celem fotografowania jest rejestracja obrazu za pomocą światła. Żeby obraz zarejestrować, trzeba nauczyć się patrzeć wokół siebie, wyszukiwać obrazy warte zarejestrowania. Świat wokół nas pełen jest paradoksów. Ogłaszając konkurs byliśmy przeświadczeni, że tym razem otrzymamy dużo ciekawych prac i będziemy oceniać nie tylko stronę techniczną zdjęcia ale i zmysł obserwatorski autora.

Otrzymaliśmy 36 zdjęć od 18 autorów. Ich poziom i realizację tematu oceniali młodzi fotografowie z klubu fotograficznego „Fotopasja” i ich opiekunka Monika Stachnik -Czapla – zawodowy fotografik oraz organizatorka konkursu Irena Janikowska.

Jury oceniło zdjęcia jako bardzo słabe techniczne i nie na temat. Przyznano tylko cztery wyróżnienia dla:

Ilii Rakowicza ze Szkoły Średniej nr 3 w Brześciu na Białorusi za pracę pt. „Pogadajmy”
Iwony Krukowskiej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie za pracę „Miasto niebios”
Weroniki Czernaus z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie na Białorusi za pracę pt; „Cywilizacja”
Marty Gasztold z Gimnazjum nr 1 w Oszmianach na Białorusi za pracę „Bluźnierstwo”

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *