Udział w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w dniach 16-21 marca 2008 r. w Krakowie wzięła młodzież z Litwy, Ukrainy i Łotwy oraz jej opiekunowie. W sumie w warsztatach uczestniczyło 21 osób. Bloki zajęć warsztatowych obejmowały takie zagadnienia jak: tożsamość, komunikacja, tolerancja, samorządność uczniowska. Uczestnicy zwiedzili również Kraków oraz mieli okazję skorzystać z bogatej oferty kulturalnej naszego miasta.
Opis projektu
Bloki zajęć warsztatowych obejmowały takie zagadnienia jak:
I. Integracja grupy
Co wiesz o krajach swoich sąsiadów
Polacy jako mniejszość narodowa na Łotwie, Litwie i Ukrainie
Co dla ciebie znaczy słowo „ojczyzna”, „kraj rodzinny”
Czy czujesz się Polakiem, Litwinem (Łotyszem, Ukraińcem) czy Europejczykiem
II. Komunikacja interpersonalna. Umiejętność oceny samego siebie i swoich zdolności komunikacyjnych.
Kontakt z drugim człowiekiem a kontakt z grupa ludzi.
Znajomość języków obcych
Stereotypy barierą w komunikacji
III. Tolerancja, różnice międzykulturowe
IV. Samorządność uczniowska
Odbyło się spotkanie z dyrekcją i uczniami X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. Goście zwiedzili szkołę i wzięli udział w dyskusji dotyczącej praw ucznia, działalności Samorządów Uczniowskich i ich wpływu na życie szkoły.
Do udziału we wszystkich zajęciach warsztatowych została zaproszona grupa uczniów z X LO. Ich obecność wzbogaciła program o nowe wartości. Młodzież mogła poznać się w działaniu, wymieniać poglądy, dyskutować o tym, co ich łączy a co dzieli.
Ćwiczenia integracyjne i aktywizujące mobilizowały grupę do działania i wpływały na atmosferę spotkań.
Uczestnicy warsztatów zwiedzili Kraków i jego zabytki: Stare Miasto, Katedrę Wawelską, Groby Królewskie i Dzwon Zygmunta, Bazylikę Mariacką oraz Pałac Biskupi Erazma Ciołka. Skorzystali również z bogatej oferty kulturalnej: wysłuchali koncertu na instrumenty dęte w auli „Florianka” oraz koncertu Krakowskiego Zespołu Kameralnego w kościele OO. „Na Piasku”, uczestniczyli w Literackim Spotkaniu Wielkanocnym w Dworku Białoprądnickim, obejrzeli spektakl w wykonaniu Ziuty Zajacównej w Teatrze Zależnym, a także uczestniczyli w Targach Wielkanocnych na Placu Wolnica.
W przeddzień wyjazdu przeprowadzono ewaluację. Ocenie poddano zarówno program warsztatów, jak i cały program pobytu w Krakowie. Młodzież i jej opiekunowie wysoko ocenili tematykę zajęć, sposób ich prowadzenia oraz poszczególne punkty bogatego i różnorodnego programu. W anonimowych ankietach wyrażano zadowolenie ze współpracy z krakowską młodzieżą i z atmosfery panującej podczas wspólnych zajęć. Opiekunowie wymieniali uwagi na temat form wymian młodzieżowych, możliwości i oczekiwań. Goście podkreślali korzyści wynikające z przyjazdu do Polski, zetknięcia się z jej kulturą i językiem, a także bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Podkreślali, że przyjazdy te są ogromną motywacją do nauki języka, do poznawania polskiej przeszłości i kultury, zwłaszcza dla tych dzieci, które pochodzą z małych miejscowości, z rodzin gdzie rodzice nie mówią już po polsku.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizatorem projektu było Polskie stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Przyjazd młodzieży został dofinansowany przez Radę Dzielnicy I Miasta Krakowa.