W dniach 14 – 20 października odbyły się warsztaty scenograficzno – teatralne, których współorganizatorem było Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Głównym założeniem programu warsztatów była integracja młodzieży z Europy Wschodniej i Polski za pomocą działań artystycznych. Młodzież miała przygotować przedstawienie teatralne oraz towarzyszącą mu scenografię. Do współprowadzenia warsztatów zostali zaproszeni studenci – Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz z Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych. Efektem warsztatów było przedstawienie teatralne dla publiczności. Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży z Rukonii na Litwie oraz z Odessy na Ukrainie.
Opis projektu
Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży (wraz z opiekunami), z Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie i Szkoły Średniej w Rukonii z Litwy oraz grupa ze Szkoły nr 121 z polskim językiem nauczania z Odessy, Ukraina. Łączna liczba uczestników wyniosła trzydzieści osób.
Podczas pobytu w Krakowie młodzież polonijna wraz z rówieśnikami z krakowskich zespołów teatralnych „Studio T” i „Świattomy” brała udział w zajęciach poznając szczegóły warsztatu aktorskiego. Zwierały one elementy ćwiczeń integracyjnych, pracę nad modulacją głosu, mowy ciała oraz praca z tekstami rekwizytami teatralnymi. Kolejne elementy programu dotyczyły pracy młodzieży nad scenariuszem przedstawienia, podziałem ról, ustawianiem planu, tworzeniem kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii. Następnie młodzież stworzyła dwie etiudy teatralne „W cyrku” oraz „Na statku” i scenografię do nich, w oparciu o wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów.
Ponadto młodzież mogła pogłębić wiedzę na temat pracy w teatrze, (zwiedzenie Teatru Słowackiego wraz z jego magazynem kostiumów i rekwizytornią oraz Teatru Łaźnia Nowa). Młodzież mogła obserwować pracę reżysera i zawodowych aktorów (obejrzała próbę spektaklu w Teatrze Groteska). Ponadto miała możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcami teatralnymi, (spotkanie z Jerzym Zoniem – twórcą Teatru KTO, rozmowa z aktorami po spektaklu „Stacja CK”).
Uczestnicy warsztatów zwiedzili Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, oglądając pokaz na video – sztuki „Wielopole, Wielopole”. Młodzież oprócz tego mogła zobaczyć fragmenty przedstawień teatru ulicznego oraz inscenizację grupy nieformalnej – teatru tańca i gestu Stanica z Żyliny na Słowacji. Dzięki tym wszystkim działaniom uczestnicy warsztatów mogli poznać różne formy teatralne i poszerzyć swoją wiedzę o nowe wrażenia artystyczne.
W ramach programu kulturalnego uczestnicy warsztatów zwiedzili z przewodnikiem Wzgórze Wawelskie, Katedrę, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Bazylikę Mariacką, obejrzeli zbiory Muzeum Czartoryskich i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz wystawę interaktywną „Świat zmysłów”. Wzięli również udział w koncercie muzycznym w Piwnicy św. Norberta.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizatorem projektu było Polskie stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży. Przyjazd młodzieży został dofinansowany przez Senat RP.