Warsztaty edukacji obywatelskiej „Ja młody Europejczyk”, Kraków marzec/kwiecień 2006

W dniach 27 marca do 1 kwietnia odbyły się warsztaty zorganizowane przez Pracownie Współpracy Międzynarodowej Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Udział w tych warsztatach wzięła młodzież z Ukrainy i Łotwy oraz jej opiekunowie. W sumie 27 osób. Prowadzili je nauczyciele-instruktorzy z Centrum Młodzieży.

Opis projektu

Bloki zajęć warsztatowych obejmowały takie zagadnienia jak:
1. Prawa i wolności człowieka (katalog praw człowieka, instytucje ochrony praw człowieka, dobro wspólne a prawa człowieka, prawa ucznia, prawa grup mniejszościowych)
2. „Młody człowiek wobec konkurencji na rynku pracy”. Autoprezentacja – jak się odnaleźć wobec współczesnego rynku pracy (nauka nowoczesnych stylów pisania życiorysów i listów motywacyjnych oraz metod autoprezentacji, określenie zainteresowań związanych z dalszą edukacja i praca zawodową ).
Prowadziła je p. Małgorzata Skóra.
Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Krakowskiej Rady Samorządów Uczniowskich, na którym rozmawiano o samorządności uczniowskiej w szkołach naszych młodych gości z Ukrainy i Łotwy.
Objęte programem dwa następne bloki zajęć warsztatowych:
3. Komunikacja interpersonalna.
4. Trening umiejętności interpersonalnych.
nie odbyły się z powodu choroby p. Małgorzaty Adi – Kołaczek.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili Kraków i jego zabytki: Stare Miasto, Katedrę Wawelską, Bazylikę Mariacką oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Skorzystali również z bogatej oferty kulturalnej: wysłuchali koncertu z cyklu „Muzyka w przestrzeni słowa” w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta, obejrzeli film „Jan Paweł II” w kinie Kijów, oraz wzięli udział w sesji filmowej poświęconej Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Mieli również okazję popływać w Parku Wodnym, a podczas wspólnych spotkań poznać się wzajemnie i zintegrować.
W przeddzień wyjazdu, podczas uroczystej kolacji, odbyło się podsumowanie warsztatów. Młodzież dzieliła się wrażeniami a opiekunowie wymieniali uwagi na temat form wymian młodzieżowych, możliwości i oczekiwań. Zarówno młodzież jak i opiekunowie podkreślali korzyści wynikające z możliwości przyjazdu do Polski, zetknięcia się z jej kulturą i językiem, a także bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami z Polski. Przyjazdy te są ogromną motywacją do nauki języka, do poznawania polskiej przeszłości i kultury, zwłaszcza dla tych dzieci, które pochodzą z małych miejscowości, z rodzin gdzie rodzice nie mówią już po polsku, które poznają mowę ojczystą tylko w Szkółkach Niedzielnych.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Organizatorem projektu było Polskie stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży.
Za organizację i przebieg Warsztatów „Ja młody Europejczyk” odpowiadała Irena Janikowska. Zajęcia warsztatowe prowadziła p. Małgorzata Skóra. Po Krakowie oprowadzał grupę p. Łukasz Mitka z Kręgu Miłośników Starego Krakowa.

Przyjazd młodzieży dofinansowały Wydział Edukacji Urzędu Miasta i Krakowa oraz Rada Dzielnicy I Miasta Krakowa.

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *