Dwustronna wymiana młodzieży Kraków – Odessa 2009

Motywem przewodnim wymiany był teatr. Podczas pobytu w Odessie, a później w Krakowie młodzież odwiedzała najsłynniejsze teatry obu miast, brała udział w spektaklach, próbach, koncertach ale i sama doskonaliła warsztat aktorski podczas warsztatów teatralnych, których kulminacją było wspólne przedstawienie. Był też czas na zwiedzanie zabytków, szlifowanie polskiego oraz wspólną zabawę, relaks i nawiązywanie przyjaźni.

Opis projektu

Etap1. Młodzież z Krakowa w Odessie 04.10 – 10.10. 2009 r.
Grupę z Krakowa gościła Szkoła nr 121 z polskim językiem nauczania w Odessie. Strona ukraińska przygotowała bogaty program kulturalny (koncert galowy Festiwalu „Rosyjska Pamiątka”, spektakl baletowy „Jezioro łabędzie” w Teatrze Opery i Baletu, próba w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym, zwiedzanie Delfinarium i Galerii Malarstwa w Pałacu Potockich, wizyta w Polskim Konsulacie, dyskoteka, wieczór integracyjny w szkole) i program zwiedzania miasta i okolic Odessy (Muzeum w Katakumbach, spacery na plażę, całodniowa wycieczka do twierdzy Akerman w Białogrodzie nad Dniestrem).
W czasie naszego pobytu w Odessie odbywały się wspólne warsztaty teatralne prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Ich podsumowaniem był spektakl teatralny dla uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.

Etap 2. Młodzież z Odessy w Krakowie 28.11 – 04.12.2009
Do Krakowa przyjechało 11 uczniów ze szkoły nr 121 w Odessie, z opiekunką. Uczestniczyli w warsztatach teatralnych wraz z młodzieżą, która była wcześniej z wizytą w Odessie i z innymi uczestnikami Studia T działającego w naszym Centrum Młodzieży oraz w zajęciach literacko-językowych, które prowadziła Jolanta Szczucka.
Bogaty program pobytu pozwolił im zwiedzić miasto i jego zabytki oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych (spektakle teatralne, spektakl baletowy, koncert, wystawa szopek). Młodzież ukraińska mogła doskonalić znajomość języka polskiego w bezpośrednich kontaktach z młodzieżą krakowską, bliżej zaznajomić się z polską poezją i prozą, poznać warunki życia rówieśników z Polski (wizyta w rodzinach młodzieży, która brała udział w I etapie wymiany), zdobyć nowe doświadczenia, rozwijać warsztat aktorski podczas warsztatów teatralnych i umocnić wcześniej nawiązane przyjaźnie.

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Szkoła nr 121 z polskim językiem nauczania w Odessie.
Organizatorem projektu było Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie wespół z Centrum Młodzieży.
Projekt został zrealizowany dzięki wparciu finansowemu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków RP – przyznanych stronie ukraińskiej.

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *