Projekt był kontynuacją trwającej od dwóch lat wymiany młodzieży realizowanej z partnerami z Francji i Belgii. Po raz trzeci otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Młodzież w Działaniu”. Tym razem zdecydowaliśmy się na temat związany z wodą, jej znaczeniem oraz konsekwencjami rozrzutnego gospodarowania jej zasobami. Celem projektu, oprócz refleksji i debaty na ten temat przy okazji wizyt studyjnych w obiektach związanych z gospodarką wodną oraz ochroną zasobów wodnych, było stworzenie nośników multimedialnych. Warsztaty wideo, fotograficzne, graficzne oraz prowadzenie blogu internetowego przez młodzież – wszystko to służyło zobrazowaniu naszej wymiany, a także opanowaniu różnorodnych technik medialnych.
Opis projektu
Projekt pt. „Woda w Europie – bogactwo naturalne i obywatelskie zadanie” trwający od 18 do 31 lipca 2009 roku był kontynuacją trwającej od dwóch lat wymiany młodzieży realizowanej z partnerami z Francji i Belgii. Po raz trzeci otrzymaliśmy także dofinansowanie z Programu Młodzież w Działaniu. W tym roku stroną przyjmującą byli Belgowie. Tematem wymiany była ochrona zasobów naturalnych Ziemi, w tym przede wszystkim wody – problem wspólny dla wszystkich regionów Europy, choć różnie w różnych krajach traktowany i postrzegany. Stworzyło to ciekawą płaszczyznę wymiany informacji i doświadczeń. Celem projektu, oprócz refleksji i debaty na ten temat przy okazji wizyt studyjnych w obiektach związanych z gospodarką wodną oraz ochroną zasobów wodnych, było stworzenie nośników multimedialnych. Warsztaty wideo, fotograficzne, graficzne oraz prowadzenie blogu internetowego przez młodzież – wszystko to służyło zobrazowaniu naszej wymiany, a także opanowaniu różnorodnych technik medialnych. Projekt pozwolił uczestnikom lepiej zrozumieć, na czy polega odpowiedzialność za środowisko naturalne, umożliwił im kreatywne podejście do tego tematu i stworzenie materiałów ilustrujących ich postawę wobec poruszanych zagadnień oraz interaktywnych form przekazania tej wiedzy innym.
W związku z realizacją wymiany w Belgii i wizytą w Parlamencie Europejskim w Brukseli, postanowiliśmy, że drugim tematem projektu będzie edukacja europejska i obywatelska uczestników. Edukację obywatelską realizowaliśmy między innymi tworząc międzynarodową Radę Młodzieży, składającą się z uczestników projektu. Na jej forum mogli oni we własnym gronie, bez udziału liderów, zbierać opinie o projekcie, wypowiadać się na temat ewentualnych zmian w programie, oceniać relacje w grupie, by następnie móc zainicjować lub wprowadzić proponowane rozwiązania.
Zachęcamy do wejścia na nasze blogi http://autourdeleau.wordpress.com oraz http://weauda.wordpress.com, na których można znaleźć więcej informacji o tym, co robiliśmy i czego nauczyliśmy się w trakcie projektu.
Uczestnicy, organizacje, instytucje
Organizator wymiany: Maison des Jeunes de Hannut http://mdjhannut.be/website/index.php
Projekt został zrealizowany w ramach Programu „Młodzież w Działaniu”.
Galeria