„Europe on Horseback” – spotkanie miłośników koni huculskich z krajów Grupy Wyszehradzkiej w stadninie koni w Nielepicach, czerwiec 2019

Młodzież na koń! 22-30 czerwca 2019 odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach. Wzięli w niej udział młodzi miłośnicy koni huculskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, czyli z krajów, gdzie ta rasa koni jest popularna. W programie była jazda w siodle, na oklep, na wozach, na przełaj i na wszystkie inne sposoby. Był też rajd konno-rowerowy do Tenczynka, spacer do Doliny Brzoskwinki, zwiedzanie Krakowa, w Noc Świętojańską włóczyliśmy się po drogach i bezdrożach w poszukiwaniu kwiatu paproci, kiedy indziej znów staraliśmy się zapewnić miłe przedpołudnie dzieciom z Akademii twórczego przedszkolaka z CM. Prócz tego warsztaty natural horsemanship w wykonaniu Milana ze Słowacji, warsztaty przyrodnicze, artystyczne, językowe, robienie naturalnych kosmetyków, a przede wszystkim świetna zabawa.

Opis projektu

Rok 2018 został przez Komisję Europejską ogłoszony Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Kon huculski, jest niewątpliwie takim dziedzictwem we wszystkich krajach wyszehradzkich. Rasa ta objęta została programem ochrony zasobów genetycznych.
Koń huculski to rasa wyhodowana przez górali w ukraińskiej części Karpat zwanej Huculszczyzną. Rozprzestrzeniła się na cały obszar Cesarstwa Austrowęgierskiego jako koń wielofunkcyjny. Obecnie, prócz krajów biorących udział w wymianie – Polski, Czech, Słowacji i Węgier- konie huculskie są też hodowane na Ukrainie, w Austrii i Rumunii. W każdym z tych krajów inne było tradycyjne zastosowanie hucułków, a więc rasa była hodowana inny sposób i inaczej zapisała się w kulturze. Stadniny hucułów kultywują te tradycje (zwyczaje ludowe, dyscypliny sportu, style jeździeckie). Jest to sposób na zachowanie lokalnych tradycji i kultury, ale również atrakcja turystyczna.
Zarówno Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach, jak i nasi partnerzy zajmują się rozwijaniem rekreacji i turystyki konnej, ale też szeroko rozumianą edukacją regionalną i ekologiczną. Dzięki wymianie młodzi miłośnicy koni huculskich dowiedzieli się więcej o tradycjach hodowlanych w każdym z krajów oraz poznali kulturę i zwyczaje partnerów. Integracja, nawiązywanie przyjaźni, komunikacja, przełamywanie bariery językowej, czy po prostu fajnie spędzony czas miały nie mniejsze znaczenie.

Zobacz nasza stronę www: horses.cmjordan.krakow.pl

Uczestnicy, organizacje, instytucje

Prócz naszego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, w wymianie wzięły udział następujące organizacje:
Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach.
Slovensky Hucul Klub – stadnina koni huculskich ze Słowacji.
Bukk-Area Nature Conservation Public Fund z Węgier.
Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z.s. z Pragi.

Projekt był dofinansowany przez rządy  Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.  Misją Funduszu jest rozwijanie zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Galeria

About karolina.kwiecien@interia.pl

View all posts by karolina.kwiecien@interia.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *